BURAK GÜNBAL

Ekonomist, Yaşam meraklısı

Plastik Pipet ile Plastiksiz Temmuz

Ne kalp, ne de solunum yolu hastalıkları; mış gibi yapmak, güzide memleketimizin en önde gelen hastalığı. Bizde cebine iki kuruş giren adam, yoksulu cahillikle suçlar ama aslında, para ile eğitim, her zaman doğru orantılı değildir. Ya da bir şirkette hasbelkader önemli bir ünvan kazanmış beyaz yakalı, "oldum artık" der, fakat kişinin titri ile bilgisi, her daim paralel ilerlemez. Olsun varsın, biz öyleymiş gibi yaparız.

Gezegenden Haberler

Orta Az Pişmiş Plastik Flamingo

Deniz sezonu için vücut saatim yıllardır 23 Nisan ile 29 Ekim arasını işaret eder. Bu yıl epey geciktim ve her türlü patojen riskini göze alıp, poyrazın müsilajı dağıttığı bir Mayıs ortası vakti, gün batımı saatlerini seçtim. Vuslat kısa sürdü zira su halen bulanıktı. Eskiden Marmara'da denize girme zamanını, düşen cemreler haber verirdi. Karpuz kabuğu takip eden de çoktur ama onlar hep sıcak su tercih edenlerden çıkar. Baharla birlikte mayolarını çekmeceden çıkaran Boğaz ahalisi, suyu serin seven deniz sevdalılarıdır. Çocukluğumda Boğaz şeridi ve Adalar'ın yanı sıra, Suadiye'den Florya'ya uzanan coğrafyada deniz keyfi yapmak mümkündü. Benim de Yeşilköy ve Florya'da biriktirdiğim epeyce ıslak anım vardır.

Gezegenden Haberler

"SwipeUP" yerine "UPcycle"

Sosyal medyada vizyoner profiller gördükçe göğsüm kabarıyor doğrusu. İlk bakışta aklımın almadığı bir çok görüntü, ardındaki cin fikri anlayıncaya kadar beni epey şaşırtıyor. Misal, geçenlerde gördüğüm tahtırevan; kadife bindallı giymiş bir hanım kızımız, portakal kasasından mamül bir dört kolluya binmiş, tiktok dansı yaparak arkadaşlarının alkışları eşliğinde kendi kına gecesine arz-ı endam ediyor. Neresinden baksanız müthiş fikir. Bu ileri dönüşüm yöntemiyle değerlendirilen portakal kasasına mı şapka çıkaralım, yoksa hanım kızımızın kendisini tepside portakallı ördek misali dostlarına sundurmasını mı alkışlayalım, hiç bilemiyorum.

Sektörden Yazılar

Yakışıksız Sebzeler ve Estetiksiz Meyveler

Gerçeklikle bağları zayıf bir milletiz, kabul edelim. Hele hele de sosyal medya yaşamımıza girdi gireli, ne zaman Baudrillard'ın simülasyon evreni içindeyiz, ne zaman somut gerçekliğin tarafındayız, pek bir karıştı.

Sektörden Yazılar