DİDEM ARAS

Sürdürülebilir yaşam gönüllüsü

Kural basit: Doğayı sev, Yeşili koru!

Yazı planımda farklı bir konu vardı aslında ama malum gündemimizde içimden geldiğince, biraz bilimsel bilgiler haricinde bir yazı paylaşmak istedim. Bilimsel bilgiler haricinde derken, bilimi hiçbir zaman es geçemem, zira şu an yaşadığımız durum bilimin zaten söylediği yani küresel ısınmanın sonuçlarını gösteriyor.

Gezegenden Haberler

İklim Değişikliği Yerine Sistem Değişikliği!

Bugünkü yazımın ilham kaynağı bir film, belki izlemiş, duymuşsunuzdur. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence paylaşıyor. “Don’t Look Up” ismi. İki astronom dünyayı yok etmekle yüz yüze olduğu bir kuyruklu yıldızın çarpma ihtimalini medyaya, insanlığa duyurmaya çalışıyor. Gerçeği bilen iki kişi olarak o kadar çok savaş veriyorlar ki neticede bir talk show programına konu olmaktan pek de öteye geçemiyor. Tam geçecekken de kapitalist sistem devreye giriyor.

Gezegenden Haberler

1,5 Derece > COP26

Glasgow’da düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nde konuşan Prof. Dr. Jos Lelieveld, aşırı sıcakların çok daha kötü bir noktaya geleceğini ve bazı ülkelerde nem oranının azalması sebebiyle klima olmadan hayatta kalmanın imkansız olacağı söylenmişti. Gelecek senaryoları bir kenarda dursun daha bu yaz Finlandiya 107 yılın en sıcak yazını yaşadı.

Gezegenden Haberler

İklim Adaleti : Kuşaklar Arası Gelecek Hırsızlığı

"Yüzleşmedikçe hiçbir şeyi değiştiremezsiniz!" Atam'ın 29 Ekim kutlamasında söylediği sözdü. Bugün iklim adaletinden bahsederken bu cümle geldi aklıma... Gezegenimizi kaybetmeden mevcut durumla yüzleşmeliyiz.

Gezegenden Haberler