ELA MERİÇ

Şef, Yapımcı, Düşünce aktivisti

Ben Sana Eti Bırak Demiyorum, Hobi Olarak Yine Ye

İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde dünyanın uçsuz bucaksız görünen kaynakları hiç bitmeyecek gibiydi . Endüstrileşme devrimi sonrasında dünya kaynakları hoyratça kullanılmaya başlandı. Çevreye verilen zararların yarattığı tehlikelerin ilk sinyalleri gelmeye başlayınca, politikacılar refahı artırma pahasına bu sinyalleri göz ardı ettiler. Küresel ısınmanın etkilerinin artık ertelenmeye tahammülü yok.

Gezegenden Haberler

Ya Buzdolabı Olmasaydı? Gıda Saklama Yöntemleri

Teknolojinin sağladığı kolaylıklara o kadar alışkınız ki, olmama ihtimallerini düşünemiyoruz bile. Terleyince klimayı açıyor, üşüyünce kombinin derecesini yükseltiyor, yorgunluk kahvesi için tek bir düğmeye basıyoruz. Elektronik aletler hayatımızı kolaylaştırırken, olmazsa olmaz sınıfına adım adım girdiler. Mesela buzdolabı. Buzdolabı olmasaydı ne yapardık?

Sektörden Yazılar

Gıdayı Mevsiminde Tüketmek Neden Önemlidir?

Çok değil, bundan 20-25 yıl öncesinde “sebze meyveyi mevsiminde tüketme” kavramı henüz hayatlarımıza girmemişti. Neyin zamanı geldiyse o yenir, gıdanın doğal yetişme döngüsüne paralel beslenirdik. Günümüzde ise gıda taşımacılığı ve teknolojilerinin gelişmesiyle birçok sebze ve meyveye her mevsim erişebilir olduk.

Sektörden Yazılar

Doğanın Bize Sunduğu Her Şeyi Mutluluğa Çevirmek Mümkün : Anti-Depresan Gıdalar

Geçenlerde eczacı bir arkadaşımla sohbet ederken, bana anti-depresan satışlarının geçen seneye oranla 2 katına çıktığını anlattı. Bunun pandemi ile doğrudan alakası elbette var. Eve kapanmalar, ani gelen gelecek kaygıları, “ne yaşıyoruz biz ya” hissi, herkesin kolayca sindirebileceği türden duygular değil maalesef.

Sektörden Yazılar

"Evde Herşeyi Yapabiliyorum" Diyen Ebeveynlere Tarifler Serisi : Ketçap, Nutella ve Dondurma

Ben çocukken ilk özel kanalın gelmesiyle (evet ’89 Magic Box) reklamlar da çığ gibi büyümüştü. Çikolatalar, legolar, gazlı içecekler, bisküviler havada uçuşuyordu. E ben de haliyle bir cocuk olarak ne görsem istiyordum. Bir de o dönemlerde ebeveynlerin şimdiki bilinci yoktu; hep söylerim biz margarinle büyüdük, Allah’tan kafamız hala çalışıyor diye :)

Tarifler & Ev Ekonomisi