GASTROSOSYAL

Küçük Ekolojik Sürdürülebilir Çiftlikler Çözümün Bir Parçası mı? Agro-Ekolojik Tarım

Günlük hayatımızda ekoloji, permakültür, agronomi, gıda güvenliği, pestisit ve ekosistem gibi terimleri çok sık duymaya başladık. Peki nedir bu terimler? Kaç tanesinin anlamını doğru biliyoruz. Sokaktan insanları çevirsek belki yarısından fazlası daha önceden bu terimlerin hiçbirini bile duymamıştır ya da duysa bile ne oldukları hakkında bilgi sahibi değildir. Durum böyle olsa da aslında bu terimler hayatımızın her alanında. Sabah, öğlen ve akşam soframızda.

Ayın Konukları

Atık Kağıtlara Artı Değer Katmak : By Meltem Koyunoğlu

On yılı aşkın süredir sanat ile iç içe bir hayat sürüyorum. İlk başta hobi olarak başlayıp, dört yıl süren bir resim eğitimim var. İşin doğrusu şu ki; ben sanatla ilgilenmeye başlayınca, etrafımda sanat adına ne varsa öğrenerek, üst üste ekleyerek ilerledim. Ama asıl icra alanım Geleneksel Sanatlarımızdan ebru, tezhip, hat ve kaatı. Aynı zamanda mesleki olarak tescilli, Kültür Bakanlığı Sanatçısıyım.

Ayın Konukları

Baştan Başlıyoruz - V : Yangın Ekolojisi & İnsan Faktörü

“Kitap yakıyorduk, alev çoğaldı. Kola şişesine su doldurup söndürmek istedik. Sönmedi. Biz de kaçtık.” Bu, Manavgat yangının müsebbibi olarak gösterilen 10 yaşında bir çocuğun sözleri..

Gezegenden Haberler

Baştan Başlıyoruz III - : Paris Anlaşması'nın Önemi ve Türkiye'nin Durduğu Yer

Dünya devletleri küresel iklim krizine çare üretmek amacıyla küresel bir mücadeleyi yaklaşık 30 yıldır sürdürmektedir. Bu çalışmalar Birleşmiş Milletler’in çatısı altında 1994’de yürürlüğe giren İklim Değişikliğiyle Mücadele Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC), 2004 yılında yürürlüğe giren Kyoto Protokolü ve en son 2016’da yürürlüğe giren Paris Anlaşması kapsamında yürütülmektedir.

Gezegenden Haberler

Baştan Başlıyoruz - I : Ateş Çağı

Jeologlar, içinde yaşadığımız çağa Antroposen Çağı demekteler: Yani insanlar tarafından gezegenin şekillendirildiği bir çağ... Ancak belki de Pirosen Çağı demek daha doğru olacaktır: Ateş Çağı. Çünkü her geçen yıl yangınlar ve ateş, içinde yaşadığımız çağı daha fazla tanımlamaya başladı. Henüz haftalar süren 2019-2020 Avustralya yangınlarını unutamamışken, bu defa da 2021 yılının yaz ayları, Kuzey Yarımküre'de hiç görülmemiş çapta ve büyüklükte yangınların bir arada başladığı, sıra dışı bir döneme tanıklık etmektedir.

Gezegenden Haberler