Kural basit: Doğayı sev, Yeşili koru!

Yazı planımda farklı bir konu vardı aslında ama malum gündemimizde içimden geldiğince, biraz bilimsel bilgiler haricinde bir yazı paylaşmak istedim. Bilimsel bilgiler haricinde derken, bilimi hiçbir zaman es geçemem, zira şu an yaşadığımız durum bilimin zaten söylediği yani küresel ısınmanın sonuçlarını gösteriyor.

Demek istediğim o güzel ormanlarımızın ve yanan canların haberlerini içimiz kan ağlayarak takip ederken yazdığım yazıda aslında kimsenin bilmediği birşeyden bahsetmeyeceğim. Orman yangınları hemen hemen dünyada her ülkede görülen üzücü bir olay, sebeplerine baktığımızda; sabotaj, ihmal, sigara izmariti, piknik ateşi, hatta iklim krizini de dahil edersek odağında “insanı” barındırıyor diyebilir miyiz?

Biz neler yapalım sorusu geliyor hemen aklıma ve diyorum ki; önce insan olalım! Doğanın efendisi gibi davranmayalım. Yani bu dünyada beraber yaşadığımız tüm canlılarla ortak yaşam alanında buluştuğumuzun bilincinde olalım.

2020'de Türkiye’de toplam 3 bin orman yangını çıkmış, 20 bin hektar alan kül olmuştu.

Bu rakamlar şimdiye kadar Türkiye’nin en yüksek orman yangını olarak kayıtlara geçmiş. Hatta 2020 yılı için tüm Dünya’da orman yangınlarında artış olduğu gözlemlenmiş. Tüm bunlar ne demek oluyor? Biyolojik çeşitlilik zarar gördü, ormandaki canlıların yaşam alanları yok oldu, erozyon, sel, hava kirliliği gibi doğal afetlerin artmasına zemin hazırlandı yani tam bir kısır döngü demek mümkün. Ormanlar dünyamız için oksijen kaynağıdır. Küresel ısınmanın önüne geçilmesinde büyük öneme sahiptir. Ve bulunduğu ortamın havasını temizlemekle kalmaz bir yandan da bölgenin yağış almasını sağlar.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın belirlediği Avrupa’nın biyoçeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken yüz ormanın içinden dokuzu Türkiye’de bulunmaktadır. (Amanos Dağları, Yenice Ormanları, Fırtına Havzası, Karçal Dağları, İstanbul Ormanları, Akseki Ormanları, Datça ve Bozburun Yarımadaları, Babadağı ve Küre Dağları)
Ülkemizi, yeşilimizi, toprağımızı sevmek ve korumak bence önce birey sorumluluğudur. Ve devletlerde önleyici faaliyetlerde bulunmalıdır.

“Ağaç, çiçek ve yeşillik uygarlık demektir” Mustafa Kemal Atatürk

Yorum Yaz

Yorumlar

Reps Dunk (10-01-2023)

With its perforated upper and layered details, this pair will surely add a touch of interest to any outfit. So go ahead and add this classic Dunk Reps to your rotation—you won't regret it.