Yaşamak İçin Bir Başkaldırı : Plastiksiz Temmuz Hareketi

Plastiksiz Temmuz, sürdürülebilir şehirlere, daha temiz okyanuslara ve sağlıklı bir topluma sahip olmamız için milyonlarca insanın katıldığı küresel bir hareket. Her yıl üretilen yüz milyonlarca ton plastiğin çoğunun gerçek anlamda geri dönüştürülemediği göz önünde tutulduğunda, günlük hayatımızda daha az plastik kullanmamız gerektiği her zamankinden daha açık. Gezegenimizi ve tüm ekosistemi tehdit eden bir plastik krizinin tam ortasındayız.

Plastic Free July yani Plastiksiz Temmuz, 2011 yılından bu yana dünyada tek kullanımlık plastik tüketimine karşı farkındalık uyandırmak üzere başlatılmış Avusturalya çıkışlı bir çevre hareketi. Plastiksiz Temmuz hareketi aslında tek kullanımlık plastiklerin hayatınızda kapladığı yeri görebilmeniz ve bunu azaltabilmeniz için size 1 aylığına meydan okuyor. Avustralyalı oluşum bu ay boyunca evde, işte, alışverişte, ofiste, düzenlediğiniz davetlerde tek kullanımlık plastikler yerine sürdürülebilir alternatiflerini kullanmak konusunda size fikirler veriyor.
 
 Plastiksiz Temmuz, adı üzerinde, sadece temmuz ayı için yapılan bir etkinlik. Ancak bu etkinliğin amacı temmuz ayını plastiksiz geçirip yılın geri kalanını boş vermek değil, bu sadece ilk adımı atmak için iyi ve eğlenceli bir fırsat. Eğer bir ay boyunca poşet kullanmamayı başarabildiyseniz, sonraki aylarda da kullanmamaya devam edebilirsiniz.

Eğer bir ayda kağıt bardak kullanmamaya alıştıysanız, bir sonraki ay da pet şişe kullanmamaya kendinizi alıştırabilirsiniz. Bir sonraki ay sakızı, bir sonraki ay şampuanı derken, bir bakmışsınız, evden hiç atık çıkmaz olmuş. İlk adımı attıktan sonra devamı gelir, siz yeter ki o ilk adımı atın.

Peki plastik kullanımını neden engellemeliyiz?

  • Yalnızca birkaç dakika kullanılan plastik şişeler, poşetler ve ambalajlar için sonsuza kadar doğada kalacak şekilde tasarlanmış malzemeler kullanılıyor.
  • Bu malzemeler doğada bozunmuyor. Aksine, doğayı tahrip ediyor ve doğanın dengesini bozuyor.
  • Geri dönüşüm sürecine daha alt basamaklardan katılabiliyor. Downcycling, olarak adlandırılan bu süreç “kullanılmış şeylerin daha az kalitedeki ürünlere dönüştürülmesi” olarak tanımlanmaktadır.
  • Çoğunun yaşam ömrü okyanuslarda sonlanmaktadır. Bilim adamları tarafından, 2050 yılına kadar okyanuslarda, balıklardan çok plastik bulunacağı tahmin edilmektedir.
  • Ekolojik ayak izimizi artırmaktadırlar. Dünya fosil yakıtlarının %6’sı plastik imalatında kullanılmaktadır.
  • Şimdiye kadar yapılan plastiklerin her bir parçası hala varlığını korumaktadır. Ayrıca bu yüzyılın ilk 10 yılında dünya ekonomisi 1900’ün tamamından daha fazla plastik üretmiştir.
  • Toprağa gömülmediklerinde ise plastikler, su sistemlerine ve nihayetinde okyanusa karışır. Yüzen plastik kirliliğinin ve kirlenmiş kumsalların yıkıcı etkisi, deniz yaşamı ve ekosistemlerin aşırı düzeyde zarar görmesiyle sonuçlanır. Dünyada her yıl 12 milyon ton plastik atık denizlere karışırken acil eylem planı yapmazsak 2050 yılında denizlerde canlılardan daha fazla sayıda plastik malzemeler yüzebilir. 
  • Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)’in yayınladığı rapora göre Akdeniz’in açık sularını, deniz kıyılarını ve deniz tabanını kirleten atıkların çoğunu yani %95’ini plastik oluşturuyor. Maalesef Türkiye’nin de bu kirliliğe önemli bir katkısı mevcut. Ülkemizde kişi başına yılda ortalama 440 poşet tüketiliyor. Bu rakamla Avrupa ülkeleri arasında liderliğe oynuyoruz. Bunun farkına vararak ortalama tüketimi 90 adede indirmeyi hedefleyen bir politika da oluşturulmuş durumda. 

Peki bizler bireysel anlamda neler yapabiliriz?

1. İşe öncelikle evinize, ofisinize, çantanıza bakıp ne kadar plastik tükettiğimizi anlayarak başlamalısınız. Sonra bu kullandığımız ürünlerin içeriklerine, paketlerine bakıp, ne içerdiklerini öğrenmelisiniz. Bugün çiğnediğimiz sakızdan, kullandığımız şampuanın şişesine kadar birçok üründe plastik var. İşe, bunları tanıyarak başlayabiliriz.

2. Genel olarak daha az satın alarak tüketimini azaltmayı deneyebilirsin. Ayrıca, Plastiksiz Temmuz’a katılmadan önce çöp kutununu denetleyerek kompostlama ve geri dönüşüm alışkanlıklarını iyileştirmek için kendinize daha uygun yollar keşfedebilirsiniz.

3. Plastik şişede su almayın. Gerçekleştirebileceğiniz temel dönüşümlerden ilki plastik şişede su almayıp kendi çevre dostu şişenizi yanınızda taşımak. Kendinize çelik ya da cam bir matara edinin ve daima çantanızda taşıyın. Şişenizi evde unuttuysanız da gidip plastik bir şişe almanıza gerek yok, bir çeşmeden su içebilir ya da kafelerden bir bardak su rica edebilirsiniz. Bir diğer çevre dostu seçenek ise sonrasında şişesini kullanmak üzere marketten cam şişede su alıp tüketmek olabilir.
4. Plastik poşet kullanmayın. Plastik poşetler vahşi yaşam ve çevre için ölümcül tehditleri beraberinde getiriyor. Bunun yerine sürdürülebilir bez alışveriş çantalarından birini tercih edin. Kendi alışveriş çantanızı evde unutmayacağınız bir yere, arabanıza, hatta çantanızın bir köşesine koyun. Bunu yaptığınızda 1 ay içinde yaklaşık 500 tane plastik poşetin okyanuslara gitmesini önlemiş olacaksınız.

5. Plastik pipet kullanmayın. Gittiğiniz her yerde içeceğinizle birlikte plastik pipetler servis ediliyor ve bu pipetler asla geri dönüşüme uğramıyor. Bu yüzden içeceğinizle birlikte gelen tek kullanımlık pipetleri değil, kendi yeniden kullanılabilir alternatifinizi tercih edin. Bambu, çelik, hatta katlanıp çantanıza koyabileceğiniz formlarda, birçok seçenek mevcut. Atık pipetler kanalizasyon borularını kolayca tıkayabiliyor ve büyük altyapı problemleri, doğal afetlere dönüşebiliyor. Ayrıca deniz ekosisteminde yaşayan canlılar, bu atıkların ölümcül tehditleriyle doğrudan karşı karşıya kalıyor.

6. Tek kullanımlık kahve bardağı kullanmayın. Plastik ya da kağıt, kahve bardaklarının büyük bir yüzdesi geri dönüştürülmüyor. Bu yüzden favori kahvecinizden kahvenizi kendi mug’ınıza doldurmasını istemek büyük fark yaratacak bir değişim. Unutmamak ve kullanma alışkanlığı kazanmak için ofiste, kafede, gittiğiniz her yerde mug’unuzu çıkarıp masanın üstüne, gözünüzün önüne koyabilirsiniz.

7. Et, balık alışverişlerinizde straforu reddedin. Kasaptan yaptığınız alışverişlerin neredeyse tamamında et, strafor bir tabak içine konup streç filmle paketlenir. Fakat strafor, geri dönüşümü en zor plastiklerden biridir. %98’i hava olan bu maddedeki moleküler boşlukları, içine koyduğunuz yiyecek gibi şeyler kolayca geri dönüşümünü imkansız kılacak şekilde doldurabiliyor. Bu yüzden en çevreci ve sürdürülebilir alternatifi olarak şarküteri alışverişlerinizde taşıma kutularınızı yanınızda götürerek, dönüşümü zor plastik atık miktarını azaltmayı tercih edin.
8.  Paketlenmiş sebze-meyve almayın. Markete gittiğinizde bazen sebze meyvelerin plastik kutularda önceden paketlendiğini görürsünüz. Ya da istediğiniz kadar almak için size sunulan tek taşıma seçeneği plastik poşetlerdir. Alışverişinizi pazardan kağıt keselerle yapın. Ya da kendi kumaş / bez  keselerinizle alışverişe çıkın.

9. Yiyecekleri saklamak için buzdolabı poşeti ve streç film yerine cam kutu kullanın.  Organik pamuklu kumaş, balmumu, ağaç reçinesi ve hindistan cevizi yağı gibi tamamen doğal malzemelerden yapılan saklama kumaşlarını da deneyebilirsiniz. Bu ürünlerin tamamı tekrar tekrar kullanıma uygundur.

10. Dışarıdan yemek siparişi verirken pakete plastik çatal bıçak koymamalarını söylemeyi unutmayın.

11. En çok atılan plastiklerden biri de çiğnediğimiz sakız. Üstelik sakızın içinde de plastik var. Ferahlamak için sakız yerine kutuda satılan naneleri tercih edin.

12. Açığa atılan pillerin içindeki kimyasal maddeler toprağa ve suya karışarak bizlere zehir olarak geri döneceğinden, açığa pil atmayınız. Şarj olunabilir pilleri tercih edin.
13. Evde sirkeli su, karbonat gibi doğal temizlik malzemeleri deneyin. El yıkamak için pompalı plastik şişe yerine kalıp sabun kullanın.

14. Güzellik malzemelerinin de plastik içerdiğini unutmayın. İçinde “polyethylene” olan ürünlerden uzak durun. Doğal ürünleri tercih edin.
15. Plajdan, ormandan, piknikten dönerken bütün çöplerinizi toplayın. Grup halinde yapılabilecek bir yaz aktivitesi de çöp toplamak olabilir.

16. Plastik top, simit, deniz yatağı, hatta kova ve kürek gibi plaj oyuncaklarının çoğunda plastik olduğunu hatırlayalım. Denizlerdeki plastik atıklarının bir kısmı da bu oyuncaklardan kalanlar. Plastiksiz bir plaj için işe metal ve tahtadan yapılmış kürek alarak başlayabilirsiniz. 

17. Daha ileri adımlarda; tek kullanımlık tıraş makinelerini yeniden kullanılabilir alternatiflerle, sıvı sabunu kalıp sabunlarla değiştirebilir, plastik içermeyen diş fırçaları ve macunu tercih edebilirsiniz.

18. Ambalaj kağıdı, parti süsü ve hediye paketlerinde plastik içermeyen süslemeler kullanarak daha şık parti ortamları oluşturabilirsiniz.

19. Plastik ve naylon atıkları asla yakmayınız.

20. Bahçenizde kimyasal gübre yerine, organik atıklar (hayvan-bitki atıkları)

21. Tıbbi atıklarınızı mutlaka belediye görevlilerine teslim ediniz.

22. Çöpü kaynağında azaltmalıyız, yoksa çöp dağlarında nefes alamaz hale geliriz. Evsel atıklarınızı ayrıştırarak poşetleyip, geri dönüşüme katkı yapınız.

23. Herhangi bir ürünü alırken geri dönüşümlü olmasına dikkat ediniz. Kağıtsal atıkları tutumlu kullanıp, kullanılmış kağıtların geri kazanılmasını sağlayınız.

24. Yürüyerek gidilebilecek yerlere yaya giderek, oto egzoz gazı atılımını önleyiniz.

25. Gereksiz yere elektrik enerjisi kullanmayınız.

26. Temiz su israfından kaçınınız.

27. Atık sularınızı açığa akıtmayınız.

28. Azaltın, Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün. Sürdürülebilir bir yaşama adım atmaya karar verdiğinizde özünde bu üç ilkeyi uygulamalısınız. Tüketiminizi azaltmak, yeniden kullanılabilir alternatifleri tercih etmek, kullanım ömrünü tamamlamış eşyaları geri dönüştürmek. Ama en başta gözetmeniz gereken ihtiyacınız kadarını alıp tüketimlerinizi çevre dostu şekilde sınırlamak olmalı.

29. Arkadaş ortamlarınızda, iş yerlerinizde, bulunduğunuz topluluklarda bu akımdan bahsedin ve fikri yaymaya çalışın.

30. Kullanımını reddettiğiniz plastikleri veya aldığınız önlemleri @plasticfreejuly #plasticfreejuly etiketiyle paylaşın. Türkiye’den katılımı da görebilmek ve gösterebilmek için #plastiksiztemmuz etiketlerini de eklemeyi unutmayın. Herkese ilham kaynağı olun.

Herkesi Plastiksiz Bir Temmuz hareketine destek vermeye çağırıyoruz. Yetkililerin adım atmasını beklemek yerine, kendimizi çözümün birer parçası hissetmemizi sağlayacak bu akım ile plastik ayak izimizi azaltalım. Bu sayede yeni alışkanlıklar edindiğimiz bir ay olsun.

Daha iyi bir gezegen için üç “R” işaretini taşıyan ürünleri tercih etmeyi unutmayın. Reduce/Azalt, Reuse/Yeniden Kullan, Recycle/Geri dönüştür.

Yorum Yaz

Yorumlar

dauttigue (16-08-2022)

Cialis Viagra Generico msd stromectol Order Viagra Pills

FIGUILA (21-08-2022)

Gogetdrugs buy ivermectin 3mg tablets walmart cialis price

pneurne (01-09-2022)

Cialis is a prescription medication indicated for the treatment of erectile dysfunction as well as the signs and symptoms of enlarged prostate BPH generic cialis no prescription

sauttBany (01-09-2022)

Obviously my experience was phenomenal and I was very grateful but I still wanted to know what would happen the next day without the use of Viagara cialis generic online

Optiorp (03-09-2022)

I spoke to someone else whose name altogether escapes me today and I told him that I had orders to watch it, in order to report to Gruppenfuehrer Mueller dapoxetine priligy uk It is important that you take the time to read it all to be informed and better prepared to manage your condition

Empatop (03-09-2022)

priligy kaufen Tadalafil Super Active is a fast acting drug for treating erectile dysfunction

Unpatotup (05-09-2022)

Zeagra is a generic medication that is identical to the branded original in everything the same active ingredients, applications and formulation but trade name cheap cialis online canadian pharmacy

invardy (05-09-2022)

Cardiovascular angina pectoris, chest pain, hypotension, myocardial infarction, postural hypotension, palpitations, syncope, tachycardia buy generic cialis online safely

Poopyiree (07-09-2022)

It is possible to have meals with Tadalafil buy cialis pills This will cost some money

antinee (07-09-2022)

purchase cialis When the body is exposed to an allergen, immune cells called mast cells and basophils release histamine

autothe (10-09-2022)

clomid and nolvadex pct World Health Organization.

apequix (10-09-2022)

How about you drink as much as I drink tonight Lu cialis and antacids Qiu started pouring himself how to get better blood flow to penis a glass of white wine, almost three or two. clomiphene citrate over the counter View abstract.

spakepe (13-09-2022)

where can i buy nolvadex pct ; Data Collection and or Processing - S.

Effotorgo (13-09-2022)

where can i buy nolvadex

Exitoes (17-09-2022)

The most important new discovery from the Madrid study was that the greater the fear a father had of going to the dentist, the higher the level of fear among the other family members. buy doxycycline hyclate 100mg

herfuntee (17-09-2022)

I was on Septra antibiotic for 10 days as well. doxycycline online without prescription This result is due to the presence of the drug; that is, amoxicillin is encapsulated inside the polymeric structure.

BrianBat (24-09-2022)

reduslim composicion quimica reduslim carlos latre y reduslim reduslim corte ingles reduslim kaufen reduslim se vende en farmacias cialis cialis 5 mg prezzo cialis reduslim sara carbonero 6fb4252

SarmanakukuKes (27-09-2022)

Indications for the use of Cialis cialis 5 mg precio is a drug that contains an active component, tadalafil, that is part of a class of drugs called phosphodiesterase type 5 inhibitors. Cialis is prescribed to treat males suffering from erectile dysfunction. Cialis doses of 2.5 milligrams and five mg is for daily use, while doses of 10 and 20 mg should be taken if necessary before scheduled sexual activities. The appropriate dosage is dependent on your current health status and lifestyle, in addition to the severity of your erectile dysfunction symptoms. Cialis 5 mg isn't a 1-day therapy, but is one that has to be continued for at least 3 months. The goal is "revitalize " the cells within the arteries and trigger an increase in blood circulation to corpora cavernosa to increase adequately. Our online pharmacy cialis generico prefer to buy Cialis anonymously without buy generic cialis. Try it and purchase generic cialis online sale. Cialis Here you can increase energy and strength, as well as the ability to limpotency, a packet of. Purchase generic cialis prezzo, you are safely close to the temperature COMPRESSES FROM 10 mg of effectiveness. Purchase generic cialis, buy generic cialis Gran between them and then purchase generic cialis mg. This drug shouldn't be used in conjunction with generic cialis those active and are like. Buy Generic Cialis there are bad for. In addition to medications also with synergistic effects or in the event that you're is a generic item. this medical preparation can last for 36 hours, and is considered to be similar to that of the take certain medications for. buy generic cialis buy generic cialis may therefore be a good idea to buy Cialis appear as prescriptions and then try the. We kn

Infendy (07-10-2022)

Oh, well, you can t have it all, right lasix brand name Non Profit Org

Encouncar (07-10-2022)

Nobody is giving up just because COVID is here lasix and calcium levels

phancap (13-10-2022)

Not only is this technique simple, easy, and quick, but it is also versatile, allowing researchers to modify the genome of various organisms with many ingenious variations of the technique available order cialis

AnthonyleM (16-10-2022)

Автор 24 (автор24) - сервис помощи студентам #1 в России Автор24

PicfjaedStews (18-10-2022)

avanafil Avanafil Avanafil

JoshuaAdvip (23-10-2022)

Наш сайт Сантехника Тюмень

CialisnEk (23-10-2022)

comprar cialis 5 mg cialis 5 mg comprar cialis 5 mg

Georgeround (28-10-2022)

For the first time I became interested in sex toys at the age of 19-20. After graduation, I worked a little and got the opportunity to pamper myself. Moreover, there was no relationship then, and sex too ... Around the same time, there was the first visit to the sex shop - a very exciting event! I decided more than a month, and until the last I doubted, but the desire to experience something "special" still overpowered. I remember I was very excited at the mere thought that I would have to walk and look, tell the sellers what you want to buy, and how they would look at you after that ... After a month of doubts, I still came. Half an hour looking for the entrance to the sex shop. I walked around the building 10 times, but there was no sign of the entrance. Just a residential building with a few shops - no signs, no signs, nothing at all. And the entrance was inside one of the usual shops. Well camouflaged. Later, a sign was also found - small, modest and completely inconspicuous. The sex shop https://self-lover.store/muzhskoe-eroticheskoe-bele/ had a nice atmosphere, dim lights and no one but 2 male salespeople. The room was divided into several thematic parts. The first had only sex toys, the second was all for role-playing, and the third was erotic lingerie. Walked and looked. Not to say that he was very shy, but he still experienced a certain tension. For the first time I took a few toys: 1. A simple vagina (masturbator). It was unpleasant to use without a condom (albeit with lubrication) due to the hard internal relief. If with a condom, then everything is fine. But the orgasm came too fast, so it wasn't very interesting. In general, it felt no different from the usual strong hand grip on the cock. 2. Small anal vibrator. https://self-lover.store/ekstendery-i-aksessuary/ In principle, he became a favorite toy during masturbation, he always finished with him very hard. https://self-lover.store/igry-prikoly-podarochnye-nabory-konfety/ During orgasm, he s

allenly (29-10-2022)

We welcome children at Insight stromectol dosage I thought, That s different

Speppaymn (08-11-2022)

he had surgery at 3 months to correct his lip he gained 17 pounds in one month after his surgery because he was finally able to eat priligy premature ejaculation pills

ragnoni (10-11-2022)

429 Irradiation at 280 nm results in oxidation via a reaction that is zero order in ruthenocene for short irradiation times buy tamoxifen online

purbiva (14-11-2022)

Syrian rebels have also complained that they are not receiving promised military assistance from Washington lasix patient teaching 5 mg Caja x 90 cГЎps

Plulsinna (17-11-2022)

McClay EF, Jones JA clomid dosage for male testosterone Komen Affiliate representatives provided insight to members of Congress and their staff about breast cancer issues in their local communities and shared examples of what local Komen Affiliates are doing to make a difference back home

fruinge (18-11-2022)

1985 Sep; 19 3 331 47 oracea Whether thyroid hormone regulates leptin secretion independent of body mass index and body fat, remains controversial

JamesCow (28-11-2022)

For the first time I became interested in sex toys at the age of 19-20. After graduation, I worked a little and got the opportunity to pamper myself. Moreover, there was no relationship then, and sex too ... Around the same time, there was the first visit to the sex shop - a very exciting event! I decided more than a month, and until the last https://self-lover.store/ekstendery-i-aksessuary/ I doubted, but the desire to experience something "special" still overpowered. I remember I was very excited at the mere thought that I would have to walk and look, tell the sellers what you want to buy, and how they would look at you after that ... After a month of doubts, I still came. Half an hour looking for the entrance to the sex shop. I walked around the building 10 times, but there was no sign of the entrance. Just a residential building with a few shops - no signs, no signs, nothing at all. And the entrance was inside one of the usual shops. Well camouflaged. Later, a sign was also found - small, modest and completely inconspicuous. The sex shop had a nice atmosphere, dim lights and no one but 2 male salespeople. The room was divided into several thematic parts. The first had only sex toys https://self-lover.store/smazki-dlya-muzhchin/1242/ , the second was all for role-playing, and the third was erotic lingerie. Walked and looked. Not to say that he was very shy, but he still experienced a certain tension. https://self-lover.store/sredstva-dlya-lateksa/ For the first time I took a few toys: 1. A simple vagina (masturbator). It was unpleasant to use without a condom (albeit with lubrication) due to the hard internal relief. If with a condom, then everything is fine. But the orgasm came too fast, so it wasn't very interesting. In general, it felt no different from the usual strong hand grip on the cock. 2. Small anal vibrator. In principle, he became a favorite toy during masturbation, he always finished with him very hard. During orgasm, he slipped out of the

isomymugs (10-12-2022)

C and D body weight versus age in weeks in female C and male D Myh6 cre wt gray circles with dashed line, n 5 females, n 13 males, Gdf11 fl fl gray squares with dotted line, n 5 females, n 11 males, and Myh6 cre wt; Gdf11 fl fl black tringles with solid line, n 12 females, n 15 males mice where to buy clomid online safely Fisher B, Redmond C, Poisson R

syhowstit (12-12-2022)

Scenario 2 JUSTIFICATION You went for a 20 minute walk and did a few walking lunges nolvadex for pct 12 Also, we examined categorizing patients into quartiles according to the reported endoxifen concentrations

Williamlix (13-12-2022)

Душевые https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/ кабины Душевые кабины Williamlix Душевые кабины http://cse.google.ru/url?q=https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/ http://www.google.com.eg/url?q=https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/ http://cse.google.fr/url?q=https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/ http://cse.google.rs/url?q=https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/ http://www.google.mu/url?q=https://bagnoural.ru/catalog/dushevye_kabiny/

praipsers (15-12-2022)

generic ivermectin for humans 2017 Dec 1; 23 12 842 854

JacoblEtty (15-12-2022)

comprar cialis 5 mg comprar cialis 5 mg cialis 5 mg Cialis 5 mg prezzo prezzo cialis 5 mg originale in farmacia cialis 5 mg prezzo cialis generico cialis generico tadalafil generico

Jacintocob (05-01-2023)

Hello bro!More info! http://xn---24-5cdbjjnac8ab8bpa7bhdsu0grjla.xn--p1ai/ https://xn-----6kcbhilac5abzqjga0chdtfq8g0jla.xn--p1ai/ https://xn----7sbflalxcrpsdt4a.xn--p1ai/ https://xn--24-6kcmeed6cjibdagww6c8dvc.xn--p1ai/ https://seo-audit-sait.ru/ https://seo-head.ru/ https://seo-dreams.ru/ http://xn---24-5cdbjjnac8ab8bpa7bhdsu0grjla.xn--p1ai/ http://xn--24-6kcmeed6cjibdagww6c8dvc.xn--p1ai/ Hello bro!More info! http://www.google.cv/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://www.google.com.ni/url?q=https://seo-head.ru/ http://images.google.sr/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://cse.google.pn/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://cse.google.com.uy/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://www.google.com.af/url?q=https://seo-head.ru/ http://images.google.kz/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://cse.google.ws/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://www.henning-brink.de/url?q=https://seo-head.ru/ http://images.google.mg/url?q=https://seo-head.ru/ http://images.google.com.ly/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://www.google.com.mt/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ https://www.google.co.in/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://www.google.kg/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://www.google.mu/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://cse.google.com.uy/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://cse.google.pn/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://images.google.sr/url?q=https://seo-head.ru/ http://images.google.com.mm/url?q=https://seo-head.ru/ https://www.google.bt/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://maps.google.pt/url?q=https://seo-dreams.ru/ http://cse.google.gy/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ https://www.google.co.jp/url?q=https://seo-audit-sait.ru/ http://images.google.com.pe/url?q=https://seo-head.ru/ http://cse.google.com.sv/url?q=https://seo-audit-sait.ru/

Georgeteatt (13-01-2023)

Hello bro!301 Moved Permanently>>> http://bit.ly/3QIq0PD Hello bro!301 Moved Permanently... http://www.google.com.lb/url?q=https://videoterebonka.com/ http://images.google.am/url?q=https://videoterebonka.com/ http://www.google.com.kh/url?q=https://videoterebonka.com/ http://www.google.hn/url?q=https://videoterebonka.com/ http://cse.google.com.uy/url?q=https://videoterebonka.com/ Michaeltaf http://videoterebonka.com/razvrat/21242-za-dolgi-vyebli-v-zhopu.html https://videoterebonka.com/anal/41702-porka-devushek-po-pope-onlajn.html https://videoterebonka.com/anal/38224-porno-staryx-muzhikov-s-molodymi.html https://videoterebonka.com/orgii/10601-seks-mariya-kozhevnikovoj.html https://videoterebonka.com/razvrat/20621-sekes-vide-na-mabilni-telifon.html Georgeteatt http://stayhuge.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=videoterebonka.com http://hirelay.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=videoterebonka.com http://0930098.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=videoterebonka.com http://nortary.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=videoterebonka.com http://promomz.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=videoterebonka.com

Drierma (24-01-2023)

Dollar Amount Codes A 100, 000 N R Not Required viagra and cbd Riley OauejdpKOGY 6 28 2022

AgowAlmok (24-01-2023)

cannabis oil cbd cream cbd oils best cbd clomid otc My curiosity was my curse, and my anger over its suppression made for a potentially inflammatory combination

Unermeart (24-01-2023)

clomid side effects for men Chamsi- Pasha H, Albar MA 2015 Assisted reproductive technology Islamic Sunni perspective, Hum Fertil Camb 7 1 6

exhable (26-01-2023)

finasteride 1mg tablets for sale Weldon QufwzCMvddLTKM 5 20 2022